•  
Urmareste-ne pe FaceBook
Abonare newsletter
Liga 1
ASA Tirgu Mures Astra Giurgiu CFR 1907 Cluj Concordia CSMS Iasi CS U Craiova Dinamo Bucuresti F.C. Botosani F.C. Viitorul FC Voluntari Pandurii Tg. Jiu Petrolul Ploiesti Poli Timișoara Steaua Bucuresti
Istorie Liga 1
An Numele echipei campioane Antrenor Nr. titluri
1909 - 1910 FC Olimpia Bucuresti - 1
1910 - 1911 FC Olimpia Bucuresti - 2
1911 - 1912 FC United Bucuresti - 1
1912 - 1913 C.A.Colentina Bucuresti - 1
1913 - 1914 C.A.Colentina Bucuresti - 2
1914 - 1915 Romano-Americana Bucuresti - 1
1915 - 1916 FC Prahova Ploiesti - 1
1919 - 1920 A.S.C Venus Bucuresti - 1
1920 - 1921 Tricolor Bucuresti II - 1
1921 - 1922 C.S. Chinezul Timisoara - 1
1922 - 1923 C.S. Chinezul Timisoara - 2
1923 - 1924 C.S. Chinezul Timisoara - 3
1924 - 1925 C.S. Chinezul Timisoara Frontz Dome
4
1925 - 1926 C.S. Chinezul Timisoara Frontz Dome
5
1926 - 1927 C.S. Chinezul Timisoara Frontz Dome
6
1927 - 1928 C.S. Coltea Brasov - 1
1928 - 1929 A.S.C. Venus Bucuresti - 2
1929 - 1930 F.C. Juventus Bucuresti - 1
1930 - 1931 S.S.U.D.R. Resita - 1
1931 - 1932 A.S.C. Venus Bucuresti - 3
1932 - 1933 F.C. Ripensia Timisoara - 1
1933 - 1934 A.S.C. Venus Bucuresti Karoly Weszter
4
1934 - 1935 F.C. Ripensia Timisoara Rudolf Werzter (12-33)
Josef Uridil (1-11)
2
1935 - 1936 F.C. Ripensia Timisoara Rudolf Werzter (1-11)
Jeno Konrad (12-22)
3
1936 - 1937 A.S.C. Venus Bucuresti Ferenc Platko
5
1937 - 1938 F.C. Ripensia Timisoara Sepp Pojar
4
1938 - 1939 A.S.C. Venus Bucuresti Bela Janosy
6
1939 - 1940 A.S.C. Venus Bucuresti Bela Janosy
7
1940 - 1941 Unirea Tricolor Bucuresti Stefan Carjan
1
1946 - 1947 I.T.A. Arad Zoltan Opata
Zoltan Blum
Augustin Juhasz
1
1947 - 1948 I.T.A. Arad Petre Steinbach
2
1948 - 1949 I.C.O Oradea Nicolae Covaci
1
1949 - 1950 Flamura Rosie U.T.A. Arad Francisc Dvorzsak
3
1950 - 1951 C.C.A. Bucuresti Gheorghe Popescu
1
1951 - 1952 C.C.A. Bucuresti Gheorghe Popescu
Secund: Traian Ionescu
2
1952 - 1953 C.C.A. Bucuresti Gheorghe Popescu 1-11
Francisc Ronnay 12-21
Ilie Savu 22
3
1953 - 1954 Flamura Rosie U.T.A. Arad Coloman Braun-Bogdan
4
1954 - 1955 Dinamo Bucuresti Angelo Niculescu
1
1955 - 1956 C.C.A. Bucuresti Stefan Dobay
4
1957 - 1958 Petrolul Ploiesti Ilie Oana
1
1958 - 1959 Petrolul Ploiesti Ilie Oana
2
1959 - 1960 C.C.A. Bucuresti Gheorghe Popescu
5
1960 - 1961 C.C.A. Bucuresti Stefan Onisie
6
1961 - 1962 Dinamo Bucuresti Dumitru Nicolae Nicusor 1-13, 16-26
Traian Ionescu 1-13
Constantin Teaşcă 14-15
Ion Nedelescu 18-26
2
1962 - 1963 Dinamo Bucuresti Dumitru Nicolae Nicusor (tur)
Traian Ionescu (retur)
3
1963 - 1964 Dinamo Bucuresti Dumitru Nicolae Nicusor
Traian Ionescu
4
1964 - 1965 Dinamo Bucuresti Angelo Niculescu
5
1965 - 1966 Petrolul Ploiesti Constantin Cernaianu
3
1966 - 1967 Rapid Bucuresti Valentin Stanescu
1
1967 - 1968 Steaua Bucuresti Stefan Covaci
Secund: Stefan Onisie
7
1968 - 1969 U.T.A. Arad Nicolae Coco Dumitrescu
Secund: Nicolae Reinhardt
5
1969 - 1970 U.T.A. Arad Nicolae Coco Dumitrescu
Secund: Nicolae Reinhardt
6
1970 - 1971 Dinamo Bucuresti Dumitru Nicolae Nicusor (tur)
Traian Ionescu (retur)
6
1971 - 1972 F.C. Arges Pitesti Florin Halagian (8-30)
Titus Ozon (1-7)
1
1972 - 1973 Dinamo Bucuresti Nelu Nunweiller
Secund: Gheorghe Timar
7
1973 - 1974 Universitatea Craiova Constantin Cernaianu
1
1974 - 1975 Dinamo Bucuresti Dumitru Nicolae Nicusor
8
1975 - 1976 Steaua Bucuresti Emerich Jenei
Secund: Carol Creiniceanu
8
1976 - 1977 Dinamo Bucuresti Nelu Nunweiller
9
1977 - 1978 Steaua Bucuresti Emerich Jenei
Secund: Carol Creiniceanu
9
1978 - 1979 F.C. Arges Pitesti Florin Halagian
2
1979 - 1980 Universitatea Craiova Valentin Stanescu
2
1980 - 1981 Universitatea Craiova Ion Oblemenco
3
1981 - 1982 Dinamo Bucuresti Valentin Stanescu
10
1982 - 1983 Dinamo Bucuresti Dumitru Nicolae Nicusor
Secund: Cornel Dinu
11
1983 - 1984 Dinamo Bucuresti Dumitru Nicolae Nicusor
Secund: Cornel Dinu
12
1984 - 1985 Steaua Bucuresti Emerich Jenei (8-34)
Florin Halagian (1-7)
Secund: Anghel Iordanescu
10
1985 - 1986 Steaua Bucuresti Emerich Jenei
Secund: Anghel Iordanescu
11
1986 - 1987 Steaua Bucuresti Anghel Iordanescu (9-34)
Emerich Jenei (1-8)
12
1987 - 1988 Steaua Bucuresti Anghel Iordanescu
13
1988 - 1989 Steaua Bucuresti Anghel Iordanescu
14
1989 - 1990 Dinamo Bucuresti Mircea Lucescu
13
1990 - 1991 Universitatea Craiova Sorin Cirtu
4
1991 - 1992 Dinamo Bucuresti Florin Halagian
14
1992 - 1993 Steaua Bucuresti Anghel Iordanescu
15
1993 - 1994 Steaua Bucuresti Emerich Jenei
16
1994 - 1995 Steaua Bucuresti Dumitru Dumitriu
Secund: Mihai Stoichita
17
1995 - 1996 Steaua Bucuresti Dumitru Dumitriu
Secund: Mihai Stoichita
18
1996 - 1997 Steaua Bucuresti Dumitru Dumitriu
Secund: Mihai Stoichita
19
1997 - 1998 Steaua Bucuresti Mihai Stoichita
20
1998 - 1999 Rapid Bucuresti Mircea Lucescu (1-16, 27-34)
Mircea Rednic et.17
Dumitru Dumitriu (18-21)
Nicolae Manea (22-26)
2
1999 - 2000 Dinamo Bucuresti Cornel Dinu
15
2000 - 2001 Steaua Bucuresti Victor Piturca
21
2001 - 2002 Dinamo Bucuresti Ion Marin (1-23)
Cornel Dinu (24-30, co-antrenor)
16
2002 - 2003 Rapid Bucuresti Mircea Rednic
3
2003 - 2004 Dinamo Bucuresti Ioan Andone
17
2004 - 2005 Steaua Bucuresti Walter Zenga (1-27)
Dumitru Dumitriu (28-30)
22
2005 - 2006 Steaua Bucuresti Oleg Protasov (1-15)
Cosmin Olaroiu (16-30)
23
2006 - 2007 Dinamo Bucuresti Mircea Rednic
18
2007 - 2008 CFR 1907 Cluj Ioan Andone
1
2008 - 2009 Unirea Urziceni Dan Petrescu
1
2009 - 2010 CFR 1907 Cluj Andreea Mandorlini (14-34)
Antonio Conceicao (1-13)
2
2010 - 2011 Otelul Galati Dorinel Munteanu
1
2011 - 2012 CFR 1907 Cluj Ioan Andone (26-34)
Jorge Costa (1-25)
3
2012 - 2013 Steaua Bucuresti Laurentiu Reghecampf
24
2013 - 2014 Steaua Bucuresti Laurentiu Reghecampf
25
2014 - 2015 Steaua Bucuresti Costel Galca
26
An Numele golgheterului Echipa Nr. goluri
1932 - 1933 Stefan Dobay
F.C. Ripensia Timisoara
16
1933 - 1934 Stefan Dobay
F.C. Ripensia Timisoara
25
1934 - 1935 Stefan Dobay
F.C. Ripensia Timisoara
24
1935 - 1936 Stefan Barbu
CFR Bucuresti
23
1936 - 1937 Stefan Dobay
Traian Iordache
F.C. Ripensia Timisoara
Unirea Tricolor Bucuresti
21
1937 - 1938 Ludovic Thierjung
C.S. Chinezul Timisoara
22
1938 - 1939 Adalbert Marksteiner
F.C. Ripensia Timisoara
21
1939 - 1940 Ştefan Auer
Rapid Bucuresti
21
1940 - 1941 Sony Niculescu
Ionică Bogdan
Unirea Tricolor Bucuresti
Rapid Bucuresti
21
1946 - 1947 Ladislau Bonyhadi
I.T.A. Arad
26
1947 - 1948 Ladislau Bonyhadi
I.T.A. Arad
49
1948 - 1949 Gheorghe Vaczi
I.C.O Oradea
24
1949 - 1950 Andrei Radulescu
Locomotiva Bucuresti
18
1950 - 1951 Gheorghe Vaczi
Progresul Oradea
23
1951 - 1952 Titus Ozon
Dinamo Bucuresti
17
1952 - 1953 Titus Ozon
Dinamo Bucuresti
12
1953 - 1954 Alexandru Ene I
Dinamo Bucuresti
20
1954 - 1955 Ion Ciosescu
Stiinta Timisoara
18
1955 - 1956 Ion Alecsandrescu
C.C.A. Bucuresti
18
1957 - 1958 Ion Ciosescu
Stiinta Timisoara
21
1958 - 1959 Gheorghe Ene II
Rapid Bucuresti
17
1959 - 1960 Gheorghe Constantin
C.C.A. Bucuresti
20
1960 - 1961 Gheorghe Constantin
C.C.A. Bucuresti
22
1961 - 1962 Gheorghe Constantin
Steaua Bucuresti
24
1962 - 1963 Ion Ionescu
Rapid Bucuresti
20
1963 - 1964 Cornel Pavlovici
Constantin Fratila
Steaua Bucuresti
Dinamo Bucuresti
19
1964 - 1965 Mihai Adam
Stiinta Cluj
18
1965 - 1966 Ion Ionescu
Rapid Bucuresti
24
1966 - 1967 Ion Oblemenco
Universitatea Craiova
17
1967 - 1968 Mihai Adam
U Cluj
15
1968 - 1969 Florea Dumitrache
Dinamo Bucuresti
22
1969 - 1970 Ion Oblemenco
Universitatea Craiova
19
1970 - 1971 Florea Dumitrache
Gheorghe Tataru II
Costica Moldoveanu
Dinamo Bucuresti
Steaua Bucuresti
Poli Iasi
15
1971 - 1972 Ion Oblemenco
Universitatea Craiova
20
1972 - 1973 Ion Oblemenco
Universitatea Craiova
21
1973 - 1974 Mihai Adam
CFR 1907 Cluj
23
1974 - 1975 Dudu Georgescu
Dinamo Bucuresti
33
1975 - 1976 Dudu Georgescu
Dinamo Bucuresti
31
1976 - 1977 Dudu Georgescu
Dinamo Bucuresti
47
1977 - 1978 Dudu Georgescu
Dinamo Bucuresti
24
1978 - 1979 Marin Radu II
F.C. Arges Pitesti
22
1979 - 1980 Septimiu Cimpeanu II
U Cluj
24
1980 - 1981 Marin Radu II
F.C. Arges Pitesti
28
1981 - 1982 Anghel Iordanescu
Steaua Bucuresti
20
1982 - 1983 Petre Grosu
FC Bihor
20
1983 - 1984 Marcel Coras
Sportul Studentesc
20
1984 - 1985 Gheorghe Hagi
Sportul Studentesc
20
1985 - 1986 Gheorghe Hagi
Sportul Studentesc
31
1986 - 1987 Rodion Camataru
Dinamo Bucuresti
44
1987 - 1988 Victor Piturca
Steaua Bucuresti
34
1988 - 1989 Dorin Mateut
Dinamo Bucuresti
43
1989 - 1990 Gavrila Pele Balint
Steaua Bucuresti
19
1990 - 1991 Ovidiu Hanganu
Corvinul
24
1991 - 1992 Gabor Gerstenmajer
Dinamo Bucuresti
21
1992 - 1993 Ilie Dumitrescu
Steaua Bucuresti
24
1993 - 1994 Gheorghe Craioveanu
Universitatea Craiova
21
1994 - 1995 Gheorghe Craioveanu
Universitatea Craiova
27
1995 - 1996 Ion Vladoiu
Steaua Bucuresti
25
1996 - 1997 Sabin Ilie
Steaua Bucuresti
31
1997 - 1998 Ioan Vasile Oana
Gloria Bistrita
22
1998 - 1999 Ioan Viorel Ganea
Gloria Bistrita
28
1999 - 2000 Marian Savu
FC National
20
2000 - 2001 Marius Niculae
Dinamo Bucuresti
20
2001 - 2002 Catalin Cursaru
FCM Bacau
17
2002 - 2003 Claudiu Raducanu
Steaua Bucuresti
21
2003 - 2004 Ionel Danciulescu
Dinamo Bucuresti
21
2004 - 2005 Claudiu Niculescu
Gheorghe "Gigel" Bucur
Dinamo Bucuresti
Sportul Studentesc
21
2005 - 2006 Ionut Mazilu
Sportul Studentesc
22
2006 - 2007 Claudiu Niculescu
Dinamo Bucuresti
18
2007 - 2008 Ionel Danciulescu
Dinamo Bucuresti
21
2008 - 2009 Florin Costea
Gheorghe "Gigel" Bucur
Universitatea Craiova
FC Timisoara
17
2009 - 2010 Andrei Cristea
Dinamo Bucuresti
16
2010 - 2011 Ianis Alin Zicu
Poli Timisoara
18
2011 - 2012 Wesley Lopes
F.C. Vaslui
27
2012 - 2013 Raul Rusescu
Steaua Bucuresti
21
2013 - 2014 Liviu Ion Antal
F.C. Vaslui
15
2014 - 2015 Gregory Victor Tade
CFR 1907 Cluj
18
Antrenor Echipe campioane Nr. titluri
Dumitru Nicolae Nicusor Dinamo Bucuresti (1962,1963,1964,1971,1975,1983,1984)
7
Emerich Jenei Steaua Bucuresti (1976,1978,1985,1986,1987,1994)
6
Dumitru Dumitriu Steaua Bucuresti (1995,1996,1997,2005)
Rapid Bucuresti (1999)
5
Gheorghe Popescu C.C.A. Bucuresti (1951,1952,1953,1960)
4
Traian Ionescu Dinamo Bucuresti (1971)
4
Florin Halagian F.C. Arges Pitesti (1972,1979)
Steaua Bucuresti (1985)
Dinamo Bucuresti (1992)
4
Anghel Iordanescu Steaua Bucuresti (1987,1988,1989,1993)
4
Traian Ionescu Dinamo Bucuresti (1962,1963,1964)
3
Valentin Stanescu Rapid Bucuresti (1967)
Universitatea Craiova (1980)
Dinamo Bucuresti (1982)
3
Mircea Rednic Rapid Bucuresti (1999,2003)
Dinamo Bucuresti (2007)
3
Ioan Andone Dinamo Bucuresti (2004)
CFR 1907 Cluj (2008,2012)
3
Angelo Niculescu Dinamo Bucuresti (1955,1965)
2
Ilie Oana Petrolul Ploiesti (1958,1959)
2
Constantin Cernaianu Petrolul Ploiesti (1966)
Universitatea Craiova (1974)
2
Nicolae Coco Dumitrescu U.T.A. Arad (1969,1970)
2
Nelu Nunweiller Dinamo Bucuresti (1973,1977)
2
Cornel Dinu Dinamo Bucuresti (2000,2002)
2
Laurentiu Reghecampf Steaua Bucuresti (2013,2014)
2
Nicolae Covaci I.C.O Oradea (1949)
1
Francisc Ronnay C.C.A. Bucuresti (1953)
1
Coloman Braun-Bogdan Flamura Rosie U.T.A. Arad (1954)
1
Stefan Dobay C.C.A. Bucuresti (1956)
1
Stefan Onisie C.C.A. Bucuresti (1961)
1
Stefan Covaci Steaua Bucuresti (1968)
1
Ion Oblemenco Universitatea Craiova (1981)
1
Mircea Lucescu Dinamo Bucuresti (1990)
Rapid Bucuresti (1999)
1
Sorin Cirtu Universitatea Craiova (1991)
1
Mihai Stoichita Steaua Bucuresti (1998)
1
Ion Marin Dinamo Bucuresti (2002)
1
Walter Zenga Steaua Bucuresti (2005)
1
Titus Ozon F.C. Arges Pitesti (1972)
1
Cosmin Olaroiu Steaua Bucuresti (2006)
1
Dan Petrescu Unirea Urziceni (2009)
1
Antonio Conceicao CFR 1907 Cluj (2010)
1
Andreea Mandorlini CFR 1907 Cluj (2010)
1
Dorinel Munteanu Otelul Galati (2011)
1
Jorge Costa CFR 1907 Cluj (2012)
1
Zoltan Blum I.T.A. Arad (1947)
1
Costel Galca Steaua Bucuresti (2015)
1
Oleg Protasov Steaua Bucuresti (2006)
1
Zoltan Opata I.T.A. Arad (1947)
1
Augustin Juhasz I.T.A. Arad (1947)
1
Petre Steinbach I.T.A. Arad (1948)
1
Francisc Dvorzsak Flamura Rosie U.T.A. Arad (1950)
1
Ilie Savu C.C.A. Bucuresti (1953)
1
Constantin Teaşcă Dinamo Bucuresti (1962)
1
Ion Nedelescu Dinamo Bucuresti (1962)
1
Nicolae Manea Rapid Bucuresti (1999)
1
Clasament
# Echipa M G P
1 Astra GiurgiuAstra Giurgiu 8 18-13 17
2 F.C. ViitorulF.C. Viitorul 8 17-9 16
3 Dinamo BucurestiDinamo Bucuresti 8 9-2 16
4 ASA Tirgu MuresASA Tirgu Mures 9 10-4 16
5 Steaua BucurestiSteaua Bucuresti 8 8-5 13
6 Pandurii Tg. JiuPandurii Tg. Jiu 8 8-8 12
7 CSMS IasiCSMS Iasi 9 6-11 11
8 CS U CraiovaCS U Craiova 9 8-9 9
9 Concordia ChiajnaConcordia Chiajna 8 10-12 8
10 CFR 1907 ClujCFR 1907 Cluj 8 10-8 6
11 F.C. BotosaniF.C. Botosani 8 5-9 6
12 Poli TimișoaraPoli Timișoara 8 4-12 5
13 FC VoluntariFC Voluntari 9 6-14 4
14 Petrolul PloiestiPetrolul Ploiesti 8 6-9 1
LPF pe Facebook
Newsletter LPF